Usta Emeklilik Planı


Genel

Usta Emeklilik Planı, Anadolu Hayat Emeklilik’in kurmuş olduğu 11 Emeklilik Yatırım Fonu'nun değişik oranlarda dağıtılarak oluşturulduğu 11 Fon Dağılım Seçeneği'ne sahiptir.

Risk Alma Eğilimi Analizi yardımıyla yaşınız, gelir düzeyiniz, yatırımlarınızda genel vade öngörüleriniz, yatırım deneyimleriniz, emeklilik ile ilgili beklentileriniz doğrultusunda belirlenen risk alma eğiliminize göre size uygun fon dağılım seçenekleri, tavsiye edilecektir. Ancak, size tavsiye edilenlerin dışında kendiniz de farklı bir seçim yapabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik hesabınıza yatıracağınız katkı paylarınız tercih ettiğiniz fon dağılım seçeneğindeki oranlar dahilinde yatırıma yönlendirilecektir.

Tatlı gelecek planlarınız için bir ilki gerçekleştiriyoruz.

Otomatik Dengeleme Sistemi veya FonMatik (Hayat boyu fon değişim modeli) fonksiyonlarından birini seçerek, fonlarınızın tercihlerinize paralel olarak belirlenmiş risk seviyesinde değerlendirilmesi için talimat verebilirsiniz.

Otomatik dengeleme fonksiyonunu seçerek birikimlerinizin 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık periyotlarla başlangıçta belirlediğiniz fon dağılım oranları esas alınarak değerlendirilmesini, aldığınız risk seviyesinin sabit kalmasını sağlayabilirsiniz.

FonMatik Hayat boyu fon değişim modeli) ile birikimlerinizin, yaşınız ve risk alma eğiliminize göre İş Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından önerilen fon dağılım seçeneğinde değerlendirilmeye başlanmasını, yaşınız ilerledikçe de artan birikiminizi korumak adına, her yıl gittikçe daha az risk içeren fon dağılımlarına otomatik geçiş yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Asgari Katkı Payı

Seçenek Aylık Asgari - Katkı Payı Tutarı

1. Seçenek - 145 TL (*)
2. Seçenek - 1.175 TL (*)

Bu seçenekte 58.731 TL asgari başlangıç tutarı koşulu bulunmaktadır.

Asgari katkı payı ve başlangıç tutarları, her yılbaşında TÜİK tarafından açıklanan en son (Kasım sonu itibariyle) yıllık uçtan uca TÜFE artış oranında artırılır ve en yakın 1 TL’nin katına yuvarlanır. Yeni asgari katkı payı tutarı ve başlangıç tutarı Ocak ayından itibaren yürürlüğe alınır.

Katkı payı ödemelerinizi Türk Lirası üzerinden veya yabancı para birimlerine (ABD Doları, Euro) endeksli olarak yapabilirsiniz. Yabancı paraya endeksli katkı payı, Türk Lirası olarak tahsil edilecektir

Ödeme Şekli

Katkı payı ödemelerinizi aylık, 3 aylık, 6 aylık veya yıllık olarak kredi kartı ya da, otomatik ödeme talimatıyla veya nakit olarak yapabilirsiniz. Asgari başlangıç tutarınızı kredi kartı, EFT, havale ile veya nakit olarak ödeyebilirsiniz

Giriş Aidatı

Giriş aidatı teklif formunun imzalandığı tarihte geçerli brüt asgari ücretin aylık tutarının yarısıdır.

Planımızda sözleşme başlangıç tarihinde giriş aidatı tahsil edilmez. Sözleşme yürürlük tarihinden itibaren 5 yıl içerisinde herhangi bir nedenle Şirketimizden ayrılmanız durumunda (Ölüm ve sakatlık hariç), birikiminizden indirilmek suretiyle giriş aidatı tahsil edilir.

Katılımcının Plandan Ayrıldığı Yıl - Giriş Aidatının Tahsil Edilecek Kısmı

0-5 (5. yıl dahil) - Alınır
6+ (6. yılın başlangıcından itibaren) - Alınmaz

Başka bir emeklilik şirketinden aktarım yoluyla Usta Emeklilik Planına dahil olmanız durumunda giriş aidatı tahsil edilmez.

Başka bir emeklilik planından plan değişikliği ile Usta Emeklilik Planına geçmeniz durumunda, ilk olarak dahil olduğunuz emeklilik planındaki giriş aidatı geçerli olacaktır

Emeklilik Yatırım Fonları

AHE Bonu Fonu
AHE Likit Fonu
AHE Eurobond Dolar Fonu
AHE Eurobond Euro Fonu
AHE Hisse Fonu
AHE Uluslararası Fonu
AHE İstikrarlı Fonu
AHE Dengeli Fonu
AHE Atak Fonu
AHE Alternatif Kazanç Fonu
AHE BRIC Plus Fonu


Fon Dağıtım Seçenekleri

Kod Bono Fonu Likit Fon Eurobond Dolar Fonu Eurobond Euro Fonu Hisse Fonu Uluslararası Karma Fonu İstikrarlı Fon Dengeli Fon Atak Fonu BRIC Plus Fonu Alternatif Kazanç Fonu
MM1                      
MM2 %100           %100        
DD5 %70       %30            
DD6               %100      
DD7                     %100
DD8               %80   %20  
DD9     %30 %30   %20       %20  
AA1 %40       %60            
AA2         %50 %25       %25  
AA3                 %100    
AA4         %100            
E01(*)                      
* Bu seçenekte fon dağılımını kendiniz belirleyebilirsiniz. Fon dağılımını yaparken; fon paylarının toplamı %100 olacak şekilde, %5 ve katları olarak belirleyiniz.

Otomatik Dengeleme Sistemi

Plana dahil olduğunuzda risk alma eğiliminize göre tercih etmiş olduğunuz fon dağılım oranları, fonların getirilerinin farklılaşması sonucunda, zaman içerisinde siz farkında olmadan değişmektedir.

Örnek:

Fonlar Başlangıç - Fon Dağılımı- Fonun Dönem İçi Getirisi - Dönem Sonu Fon Dağılımı

AHE Bono Fonu - %50 - %15 - %45
AHE Hisse Fon - %50 - %40 - %55
Tablodaki rakamlar örnek hesaplama amacıyla verilmiştir, fonların gerçek getirilerini yansıtmamaktadır. Bu durum, fon dağılımınızın tercih ettiğinizden daha yüksek ya da düşük risk taşımasına sebep olabilmektedir.

Anadolu Hayat Emeklilik’ten yepyeni bir seçenek!

Otomatik Dengeleme Sistemi, birikimlerinizin 3 aylık, 6 aylık ya da yıllık periyotlarla başlangıçta belirlediğiniz fon dağılım oranları esas alınarak değerlendirilmesini, aldığınız risk seviyesinin sabit kalmasını sağlar

Fonmatik

Fonmatik (Hayat boyu fon değişim modeli) Türkiye’de ilk defa Anadolu Hayat Emeklilik tarafından Usta Emeklilik Planı katılımcılarına sunulmaktadır.

Fonlarınız gibi artık fon dağılım seçenekleriniz de işin uzmanına emanet…

Fonmatik, fon dağılım seçeneği konusunda tercihi uzmanlara bırakmak isteyenler için tasarlanmıştır. Bu fonksiyonu seçtiğinizde birikimleriniz; yaşınız, risk alma eğiliminiz ve ödediğiniz katkı payının gelirinize oranına göre, İş Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından önerilen fon dağılım seçeneğinde değerlendirilmeye başlanır. Yaşınız ilerledikçe artan birikiminizi korumak adına, her yıl gittikçe daha az risk içeren fon dağılımlarına otomatik olarak geçmeniz sağlanır

Kesintiler

1. Yönetim Gideri Kesintisi

Usta Emeklilik Planı'nda yönetim gideri kesintisi alınmamaktadır.

2. Fon İşletim Gideri Kesintisi

Plan dahilindeki her bir emeklilik yatırım fonu kapsamında fon net varlık değeri üzerinden aşağıdaki tabloda yer alan oranlarda fon işletim gideri kesintisi yapılır:
Fon Adı Fon İşletim Gideri kesintisi
AHE Bono Fonu %0.0070 günlük (%2.59 yıllık)
AHE Likit Fon %0.0055 günlük (%2.03 yıllık)
AHE Eurobond Dolar Fonu %0.0055 günlük (%2.03 yıllık)
AHE Eurobond Euro Fonu %0.0055 günlük (%2.03 yıllık)
AHE Hisse Fon %0.0070 günlük (%2.59 yıllık)
AHE Uluslararası Karma Fon %0.0055 günlük (%2.03 yıllık)
AHE İstikrarlı Fon %0.0070 günlük (%2.59 yıllık)
AHE Dengeli Fon %0.0070 günlük (%2.59 yıllık)
AHE Atak Fon %0.0070 günlük (%2.59 yıllık)
AHE Alternatif Kazanç Fonu %0.0055 günlük (%2.03 yıllık)
AHE BRIC Plus Fonu %0.0070 günlük (%2.59 yıllık)


Vergi Avantajı

Usta Emeklilik Planına dahil olarak sistemin size sağladığı vergi avantajlarından yararlanabilir, kendiniz veya eşiniz için ödediğiniz katkı paylarını gelir vergisi matrahınızdan indirebilirsiniz.

Ek Hizmetler

1. İş Portföy Yatırım Danışmanlığı

Usta Emeklilik Planı katılımcıları İş Portföy tarafından hazırlanan “Yatırım Danışmanlığı Bülteni” ile yatırım kararlarını yönlendirebilirler.

2. Özel Müşteri Temsilciliği

Plan katılımcıları, bireysel emeklilik hesapları ile ilgili işlemlerini özel müşteri temsilcilerine ileterek hızlı ve zahmetsizce gerçekleştirebilirler.

3. İş Kültür Yayınları'ndan İndirim

Usta Emeklilik Planı’na dahil olan katılımcılar, Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları’ndan %40 indirim fırsatı kazanırlar.

4. Acil Ambulans ve Sağlık Danışmanlığı Hizmeti

Katılımcılarından, son bir yıl içerisinde en az bir katkı payı ödeyenlere, eş ve çocuklarına, acil durumlarda S.O.S. International Ambulans Servisi A.Ş. tarafından kara ambulansı ve sağlık danışmanlığı hizmeti verilir ve bu hizmetin maliyeti Şirketimiz tarafından karşılanır. Öngörülen şartları taşıyan katılımcılar, yurt içinde 24 saat sağlık danışmanlığı ve kara ambulansı hizmeti alabilirler. Katılımcılar Tanıtım Kılavuzunda yer alan 32 acil durum için S.O.S’in 24 saat hizmet veren (212) 444 4 505 numaralı telefonunu arayarak tıbbi danışmanlık hizmeti alabilir, ambulans çağırabilirler. Bu hizmet için katılımcı herhangi bir ücret ödemeyecektir. Katılımcıların acil kapsamına girmeyen, kendileri, eş ve çocukları için ambulans hizmetinden yararlandıkları ve bu hizmet için bizzat ödeme yapmak zorunda oldukları durumlarda ise, bu hizmet, % 20 oranında indirimli olacaktır. Acil durumuna giren vakaların listesi için lütfen tıklayınız.

5. Anlaşmalı Sağlık Kurumlarında İndirim

Katılımcılar herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaştıklarında, Şirketimizin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarına başvurduklarında, indirimli fiyatlardan yararlanabileceklerdir. Buna göre bireysel emeklilik katılımcılarımız anlaşmalı olduğumuz sağlık kuruluşlarına gittiklerinde, Şirketimiz tarafından kendilerine verilen ve müşterimiz olduklarını belli eden kart ile birlikte resmi makamlarca onaylanmış kimlik belgelerini sağlık kuruluşlarının yetkililerine gösterdiklerinde, indirim oranlarından yararlanabileceklerdir. Şirketimizin anlaşmalı olduğu tüm kurumların listesini görmek için tıklayınız.